הכל על טיפול בעקמת

 
 
עקמת היא עיוות בעמוד השדרה. תופעה זו נגרמת כאשר החוליות המרכיבות את עמוד השדרה מתחילות לסטות לצד ביחס לקו האמצע. עם זאת, יש להבחין בין סטייה טבעית ומינימאלית לבין סטייה בזווית של 10 מעלות ומעלה הדורשת טיפול בעקמת. אפשר לזהות עקמת לפי אי תאימות בגובה צמד הכתפיים או המותניים.
 
כפי שניתן להבין, עקמת מציינת מצב בו עמוד השדרה מקבל סטייה שנוטה להיראות כמו האות S. לרוב מי שסובל מכך גם יסבול מחוסר שוויון בין הכתפיים, מחוסר איזון של עצמות האגן ואף ממרחק בלתי סימטרי בין השכמות אל עמוד השדרה.

בעוד שהסיבות להופעת הבעיה אינן מוסכמות על הכלל, כן יש כמה דברים שכולם מסכימים שביכולתם לעזור, אך מראש נציין שלרוב לא ניתן ליישר את עמוד השדרה, אך יחד עם זאת כן ניתן למצוא מספר הליכים אשר עשויים למנוע החמרה.
 
טיפול בעקמת
 
 
 
יש לציין כי עקמת אינה נגרמת כתוצאה מיציבה לא תקינה, פעילות גופנית לא מאוזנת או ישיבה בתנוחה לא נכונה.
 

פיזיותרפיה ופילאטיס

 
רוב הטיפולים מושתתים עם פיזיותרפיה, אך יש לשים לב שהטיפול מפוקח, ניתן רק ע"י אנשי מקצוע שהוכשרו וחשוב מכל - יש לשים לב שהטיפול מושתת על הבחנה מקצועית, וזאת כי לא ניתן למצוא טיפול אחיד שמתאים לכלל הציבור אשר סובל מהבעיה.

לצד מגוון טיפולי פיזיותרפיה, גם ראוי לציין שיש טיפולים משלימים שעשויים לסייע. כך למשל ניתן להתחיל לעשות פילאטיס, אך רק לאחר שמעדכנים את המאמן בנוגע למצב, וזאת כיוון שאימון נכון עשוי לסייע לחזק את שרירי הבטן והגב ואף עשוי להאריך שרירים מסוימים או לחלופין לקצר שרירים אחרים בהתאם לאופי בעיה. באופן שכזה הגוף יחזיק את עצמו יותר טוב, עשוי למנוע את התפתחותה של הבעיה וכמובן עשוי להקל באופן משמעותי על הכאבים.
 
 

כיצד מתחילים בתהליך הריפוי?

 
רבים מהאנשים שסובלים מעקמת עשויים לחוש בלבול בנוגע להליך, ולו כי הם אינם יודעים אל מי לפנות על מנת לקבל עזרה. אי לכך נציין שהשלב הראשון הוא לפנות אל רופא המשפחה, או ישירות אל רופא אורתופדי. יש סיבות רבות לעקמת וחשוב ביותר לפני תחילת טיפול לאבחן את הסיבה .

האבחון דורש צילומים, לעיתים צילומי CT או MRI , לעיתים מיפוי עצמות . לאחר הגדרת הסיבה אפשר לחשוב על טיפולים אפשריים. עקב מורכבות הנושא חייבים לעבור התייעצות עם מומחה המכיר ומבין את הנושא.
 
 
רופא מטפל
 
 

אין פתרון קסם

 
לצד מקרים בהם הגב נתפס ולאחר כמה ימים הוא משתחרר, יש להבין שטיפול בעקמת דורש התמדה ארוכת טווח אשר דורשת הרבה יותר מהגעה חד שבועית לשיעור פילאטיס פיזיותרפיה או טיפול אחר. השיפור מצריך התמדה. עם זאת, אין להיבהל מהשינוי, אלא ממש כפי שאנשים מתרגלים להכניס סלט לתפריט הארוחה, כך גם אנשים מתרגלים לאורך חיים חדש מעין זה, כאשר יש לראות בכך ברכה, זאת כיוון שפעילות גופנית הנו כלי נפלא עבור כלל הגוף וסה"כ מדובר בהטמעת הרגלים בריאים לחיים.
 
 

אחריות אישית

 
עבור כל מי שמתעצל או מבקש להתעלם מהבעיה, נציין שהתעלמות לא תסייע לדבר, אלא חוסר טיפול עשוי לגרום להחרפה. אי לכך מדובר באחריות אישית ובנכונות לשמור על הגוף, ועל כן מי שמבקש לסייע לעצמו, ייגש במידי לאבחון ויתחיל להצטייד בכלים אשר עשויים להקל ולמנוע החרפה.
 

ניתוח - טיפול בעקמת חריגה

 
יש מקרים של עקמת חריגה המחייבים מעורבות מקצועית לצורך ניתוח. הניתוח הרלוונטי הוא חיבור חוליות הדורש מיומנות וניסיון. יחד עם זאת, יש לציין כי ניתוח כטיפול בעקמת חריגה מבוצע רק לאחר אבחון מדויק. הבדיקות הגופניות הן בין היתר בהתמקדות בעור, בכף הרגל, בגובה שקעי עצמות הכסל, בצילום רנטגן או CT ועוד.

אי לכך אם גם אתם מחפשים אחר ייעוץ מקצועי לאבחון, המלצות טיפול או במקרה ויש צורך בניתוח ואם גם אתם מבקשים ליהנות מרזומה מרהיב ומניסיון עתיר ואם גם אתם מבקשים בהקלה מידית לצד תוצאה אופטימאלית - אתם מוזמנים לפנות אל אחד המומחים בתחום, אל ד"ר לייטנר יוסף - מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה בבית החולים מאיר.