טיפול בפריצת דיסק

 
 
דיסק שניזוק הוא אחד הגורמים הנפוצים ביותר לכאבי גב, במיוחד לחמורים שבהם. אם לדבר במספרים, הרי שמעל 25% מהמקרים בהם מטופל מתלונן על כאבים בגב התחתון נובעים מפגיעה בדיסק – אותו אזור שבין החוליות.
הנזק קורה ברובה מקרים בגילאים שבין 40-20, ובהדרגה: בתחילה נוצר בלט בדיסק, אחר כך נוצר בקע ובסופו של דבר מתרחשת הפריצה, שכמובן גורמת לכאבים החזקים ביותר. חשוב לציין, כי לא תמיד מתקיימת ההדרגה הזאת בנזק ולפעמים בעקבות תנועה חדה ופתאומית פריצת הדיסק מתרחשת באופן מיידי. המצב גורם לכאבים חזקים בגלל לחץ שנוצר על חוט השדרה או על שורשי העצבים שיוצאים ממנו, לחץ שעלול לפגוע בהולכה העצבית וליצור מצב של כאבים חזקים, של דלקות ואפילו של שיתוק באזור.
 

הסיבות לפריצת דיסק

 
הסיבה העיקרית להיווצרותה של פריצת דיסק היא לחץ חזק מאוד שמופעל על הדיסק עצמו. זה יכול להיות בגלל תאונת דרכים, נפילה או חבלה, נשיאת משאות כבדים ואפילו כתוצאה מישיבה לא נכונה מול המחשב במשך שנים רבות. כמובן שכל אדם הוא אחר, ואצל כל אחד נדרשת רמה אחרת של עומס כדי לגרום לפריצה.
 

דרכי טיפול בפריצת דיסק

 
 
ברוב המקרים ניתן להתאושש מפריצת דיסק גם ללא טיפול בפריצת דיסק רפואי מיוחד, אולם חשוב לנקוט בפעולות הבאות: הימנעות מנשיאת משאות, ביצוע תרגילי פיזיותרפיה, ביצוע עיסויים ונטילת תרופות לשיכוך כאבים. הזמן הממוצע להתאוששות נע בין 6-4 שבועות, זמן שבו הדיסק שנפגע מתרחק מהעצבים מה שמביא להפחתת תחושת הכאב.

במקרים מורכבים יותר שבהם הכאב אינו חולף, מומלץ לשקול לבצע ניתוח שבמהלכו מסירים את חלקו הפגום של הדיסק ומשחררים את העצב שחוזר להתנהלות תקינה.
 
בכל מקרה חשוב מאוד שלא להפסיק את הפעילות השגרתית למרות הקושי בתנועה, שכן חוסר תנועה עלול להקשות עוד יותר את ההתאוששות. בצעו פעילות גופנית שאינה מערבת את הגב כגון שחייה, ובתוך כמה ימים אמורה להיות הקלה בכאבים.

לקריאה נוספת על טיפול בפריצת דיסק צווארי לחץ כאן
 
 
הדבר החשוב ביותר הוא לאבחן נכון את המצב ולטפל בו על פי הנחיות הרופא.לקביעת תור לצורך אבחון מקצועי וקבלת ייעוץ חייגו 09-7909000 .