פריצת דיסק

 
 
פריצת דיסק יכולה להופיע בכל גיל, וכשהיא מופיעה הדבר כרוך בכאב עצום, סבל רב ופגיעה משמעותית ביכולת להתנהל כרגיל. פריצת דיסק היא תופעה שכיחה, שהסיבות לה יכולות להיות רבות. טיפול מהיר בבעיה, המוצע גם הוא בכמה דרכים, יכול לשפר משמעותית את הכאב הנלווה לכך ולאפשר לסובל מפריצת הדיסק לשוב לפעילות מלאה בהקדם.
 
 

מהי פריצת דיסק?

 
חוליות עמוד השדרה שלנו מופרדות זו מזו באמצעות ג'לטיני סחוס מיוחד. היקף הסחוס בו מאוד חזק וגמיש אך התוכן הוא רך יותר . כאשר העטיפה הקשה של הסחוס נקרעת , התוכן נסחט אל תוך תעלת השדרה , כלומר פורץ החוצה, ונוצר לחץ רב מאד על העצבים הסמוכים, תופעה המלווה בכאב הכול כך אופייני לבעיה.

לרוב פריצת הדיסק היא בחוליות הגב התחתון שמספרן L5-L4 או S1-L5 או L3-L4. במקרים אחרים, עשויה להופיע גם התופעה בחוליות הצוואר שמספרן C3-C4 או C4-C5. לעיתים הדבר יופיע כחלק מהתקף חד פעמי, התקף ראשוני, ולעיתים כמספר התקפים במרווחים שונים. במקרה כזה, הסימפטומים הנלווים לפריצת הדיסק יהיו מתמשכים.
 
 
מדובר בפציעת מאמץ חודרנית הנגרמת לדיסק בין-חולייתי בעמוד השדרה נקראת בעגה המקצועית "צניחת דיסק בין חולייתי" ומוכרת גם בשם פריצת דיסק. זו פציעה הנגרמת בשל שגרה של הרמת משאות, נשיאתם ופריקתם מהגב בתנוחה שאינה מומלצת. יש סוגים שונים של פציעות ובקבוצת הסיכון נכללים בעיקר אנשים בעלי עודף משקל ואנשים בעלי שרירים חלשים העוסקים בפעילות גופנית מאומצת. בנוסף, הורים צעירים המתרגלים להרים את התינוק בצורה לא נכונה עלולים להמשיך ולבצע פעולות גופניות לא מומלצות עבור הגב ועמוד השדרה.

 

תסמינים וגורמים לפריצת דיסק

 
הסימפטומים הראשונים של פריצת הדיסק יופיע בדרך כלל מיד לאחר האירוע או ביום שלמחרת. הדבר יבוא לידי ביטוי בכאב חד, פתאומי, באזור הגב התחתון (או בצוואר, אם פריצת הדיסק חלה בחוליותיו), מה שיגביל משמעותית את התנועה. לרבים, התופעה מופיעה בזמן הרמת משא כבד, בזמן תנועה לא טובה או לא נכונה, בזמן נפילה או חבלה ואפילו בעת החשיפה לקור.

לפעמים, שילוב ביניהם יכול לגרום לכך. הסימפטומים המתמשכים של פריצת דיסק יהיו כאב לאורך העצב הסיאטי, המופיע לרוב לאורך הרגל (רגל אחת בלבד בדרך כלל). תחושה של כאב, משיכה ברגל ובאזור העכוז, נמלול ואפילו איבוד תחושה במקומות אלה אופייניים לכך. הסובלים מתסמינים אלה יתקשו להתכופף קדימה או לאחור, להרים משקל, לשבת או לעמוד במשך דקות ארוכות וגם לעבור מישיבה לעמידה בקלות.
 
 
 פריצת דיסק
 
 

הטיפול בפריצת דיסק

 
שיטות הטיפול במקרים של פריצת דיסק נקבעות בהתאם למידת חומרת הבעיה, מצבו הבריאותי הכולל של הסובל מכך וגם מיקומה של הפריצה. במקרים רבים תוצענה לו תרופות משככות כאבים, כמו נורופן או אדוויל, במקרים אחרים תוצענה זריקות כמו וולטרן ואפידורל ובמצבים אחרים, ולעיתים במקביל לטיפול התרופתי עצמו, פיזיותרפיה תוכל לסייע באופן משמעותי, אם כי בעיקר לטווח הקצר, שכן היא איננה מטפלת במקור הבעיה עצמה. במצבים קשים יותר, ניתוח עשוי להיות הכרחי.

התערבות כירורגית מסוג כזה יכולה לגרום להפסקת הלחץ על העצבים ולהעלמת הסימפטומים הנלווים לפריצה. יחד עם זאת, אם פריצת הדיסק נובעת מיציבה לא נכונה, יש צורך, לאחר ההתאוששות מהניתוח, בטיפול דינאמי, כמו יוגה, פילאתס פלדנקרייז וכדומה הכוללת תרגול תנועות שונות, המשפרות את יכולת התנועה, מחזקות ומגמישות את הגב ובעיקר – מתקנות בבעיות היציבה הקיימות, שהן אלו שייתכן שגרמו לפריצת הדיסק.
 
 

הטיפול בצניחת דיסק בין חולייתי

 
חייב להיות מבוסס על אבחנה רפואית של אורתופד ומנתח עמוד שדרה.
 
חייב להיות מבוסס על אבחנה רפואית של אורתופד ומנתח עמוד שדרה.התייעצות עם רופא מומחה לגבי כאבי גב או פריצת דיסק יכולה למנוע חלק גדול מעוגמת הנפש. ההמלצה היא לא להמתין עם כאבים מן הסוג הזה, לפעול במהירות ולהתעניין לגבי שיטות טיפול אפקטיביות.


 
 

חשוב לדעת

 
ישנם כאלה, הסובלים מפריצת דיסק חד פעמית ויש אחרים, הסובלים מכך אחת לכמה שנים. כאשר מדובר בעניין כרוני כמעט, ישנה חשיבות רבה מאד לטיפול נכון ומדויק. תרופות מקלות על הכאב הנלווה לכך, אולם הן מהוות טיפול זמני שאיננו פותר את הבעיה. ייתכן ומבקרים מסוימים יהיה כדאי לשקול התערבות כירורגית בשילוב עם טיפולים משלימים לאחר מכן. כך או כך, כדאי מאד לפנות למומחה בתחום על מנת לקבל את המענה המתאים.

סובלים מפריצת דיסק? ד"ר לייטנר יוסף, אורתופד ומנתח עמוד שדרה, מציע לכם מענה מקצועי ואמין, תוך בחינת הבעיה ממנה אתם סובלים. בין אם באמצעות ניתוח או הליך שאיננו פולשני, כאן תקבלו את הפתרון הנכון לכם כדי שתוכלו לשוב לפעילות מלאה מבלי לסבול מכאב בעמוד השדרה.
 
 
סובלים מפריצת דיסק? בעיות אורתופדיות פוגעות באיכות החיים שלכם?
התייעצו עם ד"ר י. לייטנר ממרכז האנטומיה ותקבלו את כל המידע הרפואי.
 
 
ד"ר י. לייטנר מתמחה בבעיות גב ועוסק בתחום האורתופדיה כבר מעל 20 שנים. מלבד עבודתו המקצועית בבית החולים, עובד הד"ר גם כרופא פרטי וקשור בהסדרים עם כל קופות החולים. ההשכלה והניסיון של מרפאתנו מאפשרים טיפול בשלל בעיות גב:
 
 
 
  • כאבי גב
  • היצרות תעלת עמוד השדרה
  • קשיים בהליכה
  • בעיות צוואר
  • ניתוחים ייחודיים בתחום האונקולוגיה
 
 
ד"ר לייטנר יוסף אורתופד מומחה לכאבי גב ופריצת דיסק
ומנתח עמוד שדרה